Home: Events, Programmes Események, rendezvények 2020 Biblioterápiás esték a könyvtárban
 
 

Biblioterápiás esték a könyvtárban

Print
There are no translations available.

 thumb 1

Biblioterápiás esték címmel indított kötetlen beszélgető foglalkozást könyvtárunk.

 Az első alkalommal kisebb érdeklődés mellett is jóhangulatú beszélgetés zajlott. Könyvek voltak a középpontban. Beszélgettünk kinek, miért, melyik tetszett. Az olvasmányélmények akaratlanul is adnak párhuzamot életünk eseményeihez. Egy emlék tör felszínre, vagy egy élmény. Így az irodalmi műveken keresztül oldódott fel bennünk néhány örömteli vagy nehezebben cipelt emlékkép is. Az első találkozás derűs rácsodálkozása volt a művek hatásai és saját életünk között. Érdemes folytatni.

Aki szeretne csatlakozni a Biblioterápiás estékhez – örömmel várjuk minden hónapban a meghirdetett időpontban.

Mi is az a biblioterápia? Mi a fejlesztő biblioterápia a könyvtárakban?

Kis előzetes:

Mi az irodalomterápia (biblioterápia)?

„Az irodalomterápia (biblioterápia) művészetterápiás módszer, amely a személyiségfejlődést támogatja, szövegek élményszintű felhasználásával. A biblioterápia alkalmazása egyéni vagy csoportos formában valósulhat meg, segítő szakember vezetésével. A biblioterápia elnevezés a görög eredetű biblion (könyv) és therapeia (gyógyítás, segítés, kísérés) szavak kapcsolatából született.

A szépirodalmi művek gyógyító hatását évszázadok óta szinte minden kultúrában elismerik. Napjainkban a terápiás folyamatban két tevékenységi formát alkalmaznak: a receptív terápia a művek élményszintű, élőszóban történő feldolgozására összpontosít, aktív terápiában pedig a kliensek, páciensek maguk írnak verset, naplót, emlékiratot stb.

Akkor is beszélhetünk irodalomterápiáról, ha a terápiás beszélgetésen fizikailag nincs jelen a könyv, hanem a kiindulópontot egy-egy idézet, vagy a kollektív emlékezet egy gyöngyszemének a felidézése adja. Idős, beteg embereknél vagy gyerekek esetében ez például gyakori, jól bevált módszer.” Mindenkinek jó szívvel ajánljuk.

Magyar Irodalomterápiás Társaság

A következő alkalommal bemutatjuk az előzményeket is, hogyan segítik Szentendrei Műhelyükben dr. Bartos Éva olvasáskutató, Horváth Judit pszichológus és Magyarné Fekete Katalin könyvtáros – drámapedagógus az irodalomterápia - hazai megálmodói - képzésekkel műhelynapokkal, nyílt napokkal és csoportfoglalkozásokkal - sok beszélgetéssel és élményekkel az érdeklődőket. Segítséget és hátteret a Könyvtári Intézet által akkreditált képzések nyújtanak.

Könyvtárosunktól:

Ennek a csodálatos biblioterápiának köszönhetően az irodalom az olvasmányok a mesék a könyvek a novellák a versek a karcolatok, költemények új lélekmelengető és tápláló élményeket adnak. Önmagunkról és a világról. Léleklapozgató bensőséges alkalmakat kívánok mindenkinek! Az irodalom tenyerén. Minden könyvtárban, otthonban.

„Azért vagyunk a világban, hogy valahol otthon legyünk benne”

(Tamási Áron)

"Az irodalmi szövegnek mindig az a feladata, hogy balta legyen a bennünk lévő befagyott tenger feltöréséhez."
(Franz Kafka)

thumb 1 thumb 2 thumb 3

 
 
 
 
left direction
right direction
Juhász Anna -irodalmár, kult.manager, Tallér Edina- író, újságíró, Gerner Csaba- színművész, rendező, Kovács Áron -énekes, műsorvezető2023
prof. dr. Bagdy Emőke- klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta 2023
Pál Feri atya 2023
Terbe Ármin- holisztikus testnevelő-edző, dr. Tóth Tibor címzetes főorvos 2023
Szivárvány Bábcsoport 2023
Mózer Attila - vegyészmérnök, egyetemi kutatótanár 2023
Sebestyén István - újságíró, lelkész 2023
Molnár Anita - Paprika Molnár Malom tulajdonosa 2023
Palásti Károly - mesterpedagógus, irodalmár 2023
Szalay-Berzeviczy Attila - egyetemi szakközgazdász 2022
Nahimi Péter történész, Fodor Ferenc főmuzeológus 2022
Mosolyra Hangolók - 2022