www.vkmajsa.hu

 
 
Címlap: Helyismereti újdonságok Együtt megélt történelem
 
 

Együtt megélt történelem

Nyomtat
thumb_egyuttmegelttortenelem

Csík Antal - Kozma Huba: Együtt megélt történelem.  Kiskunmajsa : 56-os Történelmi Alapítvány, 2012

„Hiánypótló munka Csík Antal és Kozma Huba most megjelent könyve. Több mint két évtized eltelt már a rendszerváltoztatást megelőző szabad szavakat, véleményeket is ketrecbe záró korszaka óta, az elmúlt még terjedelmesebb évtizedek alatt kialakult szájzár azonban csak nem oldódik. Pedig most már jó ideje a megtorlás kockázata nélkül lehetne beszélni a kommunizmus bűneiről, annak áldozatairól, szavakba, mondatokba lehetne formálni azokat a gondolatokat, melyeket korábban igyekeztek elfeledtetni, némaságra ítélni a szovjet megszállásra kárhoztatott országokban. 

Különösen és legfájdalmasabban a helyi konkrét események, bűnök felkutatásával, felmutatásával adósak történészeink. Mi keserítette meg, hajszolta ellenállásba, s ennek következtében kergette gyakran önfeláldozó harcba  a helyi társadalom közembereit? Akiknek hozzátartozóit, házát, jószágát, mezejét egyaránt kisajátították, megbecstelenítették az idegen megszállók és az őket támogató, kiszolgáló helyi pártkatonák. A szerzőpáros fő törekvése ebben a rendhagyó könyvben: a bűnösöket néven nevezni. Hogy ne mosódjon el a vétkesek és az áldozatok közötti határvonal, mert a világ erkölcsi rendje bomlik fel, ha ez megtörténik. A most megjelent könyv szerzői felkutatták, hadrendbe állították a szülőföldjük szovjet megszállásakor áldozatul esettek névsorát, életadatait, civileket és honi katonákat, de pótolták azt a mulasztást is, melyet az előttük járó nemzeték követett el, felkutatták a távoli harcmezőkön elesett helybéliek életadatait is.  A szovjet hadsereg kíméletlen városra törésének históriáját (túl)élő szereplők mondják el az utókornak. A szerzőpáros harmincöt túlélő szemtanút szólaltat meg ebben a nyilvánosságra készülődő kiadványban.” – írja a könyv ajánlójában Csóti Mária.

„Kísérletet teszünk arra, hogy megjelenítsük egy délalföldi nagyfalu szándékosan feledésbe taszított korszakát. Hogy adatközlőink, beszélgetőtársaink segítségével kimondjuk a sokáig kimondhatatlant” – írják a szerzők a könyv előszavában, aki Ilyés Gyulát idézve vallják: „Mert aki kimondja , föl is oldja a rettenetet”.

 

Értékes darabja a kiskunmajsai Városi Könyvtár Helyismereti Gyűjteményének. A könyvben sok visszaemlékezés, fénykép, irat található, ami a könyv hitelességét erősíti. Az 56-os Történelmi Alapítvány kiadását támogatta a Nemzeti Kulturális Alap, Kiskunmajsa Város Önkormányzata és magánszemélyként Gál Csaba és Koncz Jenő. A nyomdai munkák Kiskunmajsán, a Majsa Lapnyomda Bt.-ben készültek. 

 
 
 
 
left direction
right direction
Juhász Anna -irodalmár, kult.manager, Tallér Edina- író, újságíró, Gerner Csaba- színművész, rendező, Kovács Áron -énekes, műsorvezető2023
prof. dr. Bagdy Emőke- klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta 2023
Pál Feri atya 2023
Terbe Ármin- holisztikus testnevelő-edző, dr. Tóth Tibor címzetes főorvos 2023
Szivárvány Bábcsoport 2023
Mózer Attila - vegyészmérnök, egyetemi kutatótanár 2023
Sebestyén István - újságíró, lelkész 2023
Molnár Anita - Paprika Molnár Malom tulajdonosa 2023
Palásti Károly - mesterpedagógus, irodalmár 2023
Szalay-Berzeviczy Attila - egyetemi szakközgazdász 2022
Nahimi Péter történész, Fodor Ferenc főmuzeológus 2022
Mosolyra Hangolók - 2022