www.vkmajsa.hu

 
 
Címlap: Események, rendezvények Események, rendezvények 2011 „Beszéljünk Egymással, Tanuljunk Egymástól”
 
 

„Beszéljünk Egymással, Tanuljunk Egymástól”

Nyomtat
thumb_6

A Városi Könyvtár beszámolója az Országos Könyvtári Napokról. Könyvtárak összefogása a tudásért: Öröklődő tudás - élő emlékezet; Játékkal és tanulással a tudásért.

 

Csík Antal – Ami az antológiából kimaradt

„Ritka megfigyelőképességgel és emlékezőtehetséggel idéz föl régi hangulatokat, ízeket, hangokat, itt élő,

de már eltávozott embereket, egykori falufeleinket.

Az otthon szaga csap ki e könyv lapjai közül.

A hajnali kenyérsütés illata …”

dr. Kozma Huba: Előszóként

Az Országos Könyvtári Napok keretében 2011. október 4-én délután  Csík Antal nyugalmazott helytörténész előadását hallgathatták meg az érdeklődők a Városi Könyvtárban.

„Sok ilyen embert a magyar kultúrának megbecsülésére, mint Csík Antal.” Dr. Tálasi István néprajzkutató, a Kiskunság című monográfia szerzője 1978-ban Kiskunmajsán Csík Antal emlékkönyvében lejegyzett szavaival köszöntötte Balog Kata megbízott vezető az Előadót, s átadta a szót a bemutató Házigazdájának: Nyerges Benjaminnak, a Dózsa György Gimnázium igazgatóhelyettesének, történelem tanárának, aki már az első kérdéseivel helyi alkotóink láncára fűzte a beszélgetést: vajon hol találkozott Csík Antal és Kakas József élete, valamint mikor és miért kapcsolódtak hozzá a majsai gimnazisták? Tóni bácsi mindenre derűs nyugalommal adta meg a választ.

Megtudhattuk, hogy Csík Antal számára ki volt Kiskunmajsa legmeghatározóbb személyisége és melyik a legfontosabb épülete. A beszélgetés többek között érintette a múzeumalapítás hiteles történetét is, a háromszori nekirugaszkodást valamint azt a számtalan helytörténeti érdekességet, mely a Csík Antalógia című könyvből kimaradt.

Az előadás témájában kiállított tárgyak, fotók Csík Antal saját gyűjteményéből, nagyra becsült volt padlásmúzeumának kincsestárából költözhettek be egy napra a könyvtárba, a teljesség igénye nélkül:

1798-ból származó ezüstkanál, az 1806-ban templomunk alapkövének letételekor készült dokumentum, a következő cirádás címmel ellátva: Ájtatos adakozásra serkentő beszéd, melyet a tisztelendő Bodonyi Miklós Kiskunfélegyháza plébánosa mondott 1805. Szentmihály havának 15. napján érdemes hallgatók körében az újonnan építendő majsai templomnak szögletköze szokott egyházi szertartásokkal általa letétetett és megszenteltetett. Kinyomtatott szabad Kis-Kun-Majsa helység költségeivel Szegeden.

Antik, egykor kézzel írt imakönyv, ritka és értékes pillanatokat ábrázoló felvételek, Tóni bácsi gyermekkori és fiatalkori fotói, publikációinak sokasága, egyedi készítésű ex librisek. Mind-mind felbecsülhetetlen értéket képviselve, megszemélyesítve Csík Antal helytörténészeti munkásságát.

S hogy Csík Antal és Nyerges Benjamin mit üzen a jelenkornak? Tiszteljük, őrizzük, tárjuk fel régmúltunk értékeit, történelmét. Legyünk büszkék történelmi múltunkra, mint egyfajta összetartó, közösségépítő kapocsra, mi mindannyian kiskunmajsaiak!

A beszélgetést Tamási Áron gondolatának bölcs nyugalma lengte körül:

„Azért vagyunk a világon, hogy valahol otthon legyünk benne.”

Mi itt, Kiskunmajsán. 

Rendezvényünk sikeres megvalósításában köszönetünket fejezzük ki támogatóinknak: Catel a független média, www.majsainfo.hu, Kunsági Hírlap, Kecskeméti Est, a Konecsni György Kulturális Központ, Helytörténeti Gyűjtemény és Tájház.

Az Országos Könyvtári Napok rendezvényei a hét során:

Október 4-én kiállítást rendeztünk Az Én Könyvtáram című rajzpályázatra készült munkákból, a rajzokat a Városi Könyvtár Nyári Olvasótáborának lakói készítették.

Az elkészült 50 pályamunkából kiállítást állítottunk össze az érdeklődő szülők és gyerekek kíváncsiságára számítva. Tizenegy legjobbnak minősített rajzot továbbküldtünk a Könyvtári Levelező/Lap szerkesztőségének. Reméljük, néhány kiskunmajsai kisgyerek rajza is bekerül az újság díjazottjai közé!

Október 5-én Nagyanyáink régimódi receptjei címmel a Kiskunmajsai Természetbarát Klub és a kiskunmajsai Idősek Napközi Otthonának egész napos hagyományőrző programját szerveztük meg a Városi Könyvtárban.

Az egykori hétköznapi életből ízelítőként néhány tudnivaló:

Lakás, környezet

„Minden portán volt egy első udvar és egy hátsó udvar. Az elsőben a kis virágoskert, lugas volt. A hátsó udvar az apró jószágoké volt. Baromfiak, nyúl, kicsi jószágok. Ha hátul a mező volt , akkor kifutót rekesztettek le, ahol ki lehetett engedni legelni az állatokat.”

Élelmiszer és tárolásuk

„Igyekeztek minden élelmiszert előállítani házilag. Nem volt hűtőszekrény. Így a kútba engedték le nyáron az ételt. Pincében vagy hideg kamrában hűtötték. Télire verembe ásták a krumplit, répát, gyökeret. Az állatok táplálékát is. A káposztát hordóban savanyították. Minden család vágott disznót, legalább egyet. A húst sózták. A többit füstölték, hogy elálljon. Kolbász, sonka, sajt, májas, szalonna fenn a padláson volt tárolva.”

(részlet a Kiskunmajsai Természetbarát Klub: Régimódi praktikák című összeállításából)

A Régimódi praktikák című kiállítást a Kiskunmajsai Természetbarát Klub tagjai készítették el: Vetróné Kátai Valéria, Horváth Richárd, Kis Imréné, Terf Anna Piroska, Bartucz Béláné, Hunyadi Sándor, Fülöp Benjaminné.

Köszönetünket fejezzük ki a tárlatban szereplő tárgyak, kézimunkák, hagyományos ételek elkészítőinek, kiállítóinak és az egykori tulajdonosoknak: Czirkó Erzsébet, Csillag Mihályné, Faragó Vendelné, Fülöp Benjaminné, Kátai Pál, Kátai Pálné, Nagy Kálmánné Böbe néni, Urnauer Károlyné, Bezdán Jusztina, Vetróné Kátai Valéria.

Az Arany János Általános Iskola 7. c osztálya Bába Józsefné pedagógussal látogattak el a könyvtárba megtekinteni a kiállítást, betekintve nagymamáink régi életébe, szokásaiba, hagyományaikba, megismerve a régen használt eszközöket.

Október 6-án délelőtt Győri Melinda: Önismeret című, kamaszokhoz szóló előadását hallgathatták meg az érdeklődő felső tagozatos gyermekek, akik az Arany János Általános Iskolából érkeztek Nádas Lajosné pedagógussal. Az érdekes és rendkívüli beszélgetés főbb témái között szerepeltek a következő kérdések: Ki a legfontosabb társ életünkben, akivel a legtöbb időt töltjük, - ha akarjuk, ha nem? A válasz: Önmagunk. Újabb kérdés: Önmagunk milyensége? Milyen vagyok én? Hogyan ismerhetem meg önmagam? Honnan tudom, hogy helyes-e a tettem, cselekedetem? Hogyan tudom meghatározni tetteim erkölcsi milyenségét? Hogyan tudom önmagamat és környezetemet szeretni és tisztelni? A válaszokat együtt gondolkodva találtuk meg…

Október 7-én a Játékkal a tudásért témakörben Mackók a könyvtárban címmel kiállítást tekinthettek meg az érdeklődők Csipak Mária mackógyűjteményéből. Marika néni a könyvtárba költöztette nagyon sok maciból álló gyűjteményét. A világ legnépszerűbb játékáról maga mesélt az érdeklődőknek. A  mackók október 22-ig várják az érdeklődő kisgyermekeket a könyvtárban!

A délután során a Mackókészítés címet viselő kreatív kézműves programban Marika néni irányításával lehetett macikat színezni, különböző mackófajtákat kavicsra rajzolni, jegesmedvét készíteni hungarocell golyócskákból. Sok szép figurát készítettek az Arany János Általános Iskola 3. osztályosai a foglalkozáson. Köszönet Ruskó Éva tanító néni együttműködéséért!

Ezen a napon a ’Tanulást támogató, készségfejlesztő játékok’ címet viselő kreatív ötletbörzét tekinthették meg az érdeklődők. A kihelyezett dokumentumokat sokan megnézték, és kölcsönöztek is belőle.

Október 8-án következett a „Tudáspróba” játékos családi napja. A kicsik mesékre épülő totót tölthettek ki, a nagyobbak és a felnőttek az „Okosságok” című rejtvénnyel birkózhattak meg értékes nyereményekért, melyek zsákbamacskából kerültek elő.

a Városi Könyvtár Dolgozói

 

thumb_1 thumb_2 thumb_3

thumb_4 thumb_5 thumb_6

thumb_7 thumb_8 thumb_9

thumb_10 thumb_11 thumb_12

thumb_13 thumb_14 thumb_15

 
 
 
 
left direction
right direction
Juhász Anna -irodalmár, kult.manager, Tallér Edina- író, újságíró, Gerner Csaba- színművész, rendező, Kovács Áron -énekes, műsorvezető2023
prof. dr. Bagdy Emőke- klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta 2023
Pál Feri atya 2023
Terbe Ármin- holisztikus testnevelő-edző, dr. Tóth Tibor címzetes főorvos 2023
Szivárvány Bábcsoport 2023
Mózer Attila - vegyészmérnök, egyetemi kutatótanár 2023
Sebestyén István - újságíró, lelkész 2023
Molnár Anita - Paprika Molnár Malom tulajdonosa 2023
Palásti Károly - mesterpedagógus, irodalmár 2023
Szalay-Berzeviczy Attila - egyetemi szakközgazdász 2022
Nahimi Péter történész, Fodor Ferenc főmuzeológus 2022
Mosolyra Hangolók - 2022